Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Barolar Birliği ve Ankara Barosu tarafından düzenlenen ‘Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk Ve Arabuluculukta Avukatın Rolü Sempozyumu’ 03.05.207 tarihinde Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Salonu’nda yapıldı.

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, arabuluculuk ile adaleti bekleyen insanların adalete bir an önce ulaşmalarını sağladıklarını belirtti. Uzun yargılama sürelerinin dünya genelinde sorun olduğuna dikkat çeken Öztatar, “Bir hukuki uyuşmazlık varsa 200 ile 400 gün arası ulaşabiliyorsunuz. Yargılamanın süre aldığını görüyoruz. Arabuluculuk çok hızlı süreç. 12 bin davanın yüzde 93’ünün 1 günde ya da daha az sürede çözüldüğünü gördük. İşin sırrı insanların birbirlerini dinlemesinde. Adalete erişmede arabuluculuğun önemli olduğunu düşünüyoruz. Arabuluculuk hem hukuki sorunu çözüyor hem de taraflar arası husumeti çözüyor” dedi.

Sempozyumun açılışında konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, 14 Kasım 2013’den bu yana uygulanan arabuluculuk yöntemiyle hukuki uyuşmazlıkların başarılı bir şekilde çözüme kavuşturulduğunu kaydetti. Arabuluculuk yöntemiyle bugüne kadar 12 bin tutanağın imzalandığını kaydeden Baran, konular itibariyle bakıldığında yüzde 90’ının işçi-işveren uyuşmazlıklarından oluştuğunu kaydetti. İşçi-işveren uyuşmazlıklarının mahkemeler için büyük bir iş yükü oluşturduğuna dikkat çeken Baran, “Yargıtay’ın bir yıl içinde baktığı 780 bin civarındaki hukuki uyuşmazlığın yaklaşık yüzde 30’unu iş davaları oluşturuyor” dedi

Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Avukat İzzet Güneş Gürseler de konuşmasında, kurum olarak bugüne kadar 3 binden fazla kişiye arabuluculuk eğitimi verdiklerini söyledi. Gürseler “Arabuluculukta avukatların rolünün etkin olduğunu düşünüyoruz. İş davalarında arabulucuların avukat olmasını istiyoruz“ dedi.

Ankara Baro Başkanı Avukat Hakan Canduran  da, arabuluculuğun, tarafların kendi haklarını aramaları açısından bir çözüm yöntemi olduğunu belirttiği konuşmasında, iş davalarında arabuluculuğun kullanılmasının iş dünyasının dinamik yapısına uygun bir çözüm yöntemi olduğunu söyledi. Canduran, “Arabuluculuk verimli bir alternatif çözüm yoludur. Çünkü taraflara zamandan kazandırır, uzun süren yargılama süreçlerine girilmeksizin en az giderle sonuç aldırır” diye konuştu. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 6 (2) (2) photo gallery code by VisualLightBox.com v5.6